Komunikace s neslyšícími

Většina z nás pociťuje při kontaktu se zdravotně postiženými lidmi určitou nejistotu. Postižení sluchu silně ovlivňuje právě oblast komunikace.

Přesto bychom se měli pokusit zábrany překonat a co možná vyjít postiženému člověku vstříc, zvláště pokud se s ním setkáváme v situaci, kdy je na nás nějakým způsobem závislý. Typickým příkladem je komunikace mezi sluchově postiženým a zdravotnickým personálem. Pomoci překonat nejistotu by mohlo následující desatero.

Existují různé úrovně postižení a je podstatné, jestli pacient neslyší od narození, nebo o sluch přišel v průběhu života. Někteří neslyšící velmi dobře odezírají i mluví, jde většinou o jedince, kteří ohluchli v pozdějším věku.

Desatero komunikace s neslyšícím

Navažte oční kontakt

Dříve, než s osobou se sluchovým postižením začnete mluvit, je třeba se přesvědčit, že o vás ví. Navažte proto vždy kontakt například poklepáním na rameno.

Zeptejte se, jak chce komunikovat

Přesněji zeptejte se, zda chce váš neslyšící protějšek mluvit, odezírat, psát nebo používat znakový jazyk. Otázku můžete i napsat. Pokud budete s konkrétním neslyšícím jednat častěji, poznamenejte si jeho komunikační preferenci.

Ať je vám vidět na ústa

Tím, že vám neslyšící protějšek uvidí na ústa, umožníte mu odezírat. Neotáčejte se tedy stranou nebo zády, dívejte se stále na neslyšícího. Nestůjte zády ke zdroji světla. Najděte si pozici, kdy vy budete stát ke zdroji světla čelem nebo bokem a neslyšící zády nebo bokem.

Nezakrývejte si ústa rukou, nepodpírejte si bradu, nežvýkejte.

Mluvte přirozeně

Nehovořte příliš rychle, nekřičte, neslabikujte. Nepomáhá ani zdůrazněná artikulace, naopak ztěžuje odezírání.

Řekněte, o co vám jde

Člověku se sluchovým postižením předem vysvětlete, jakou spolupráci od něj budete potřebovat.

Používejte známá slova

Vyhněte se cizím a složitým výrazům, používejte jednoduché věty. Neslyšící nejsou s českým jazykem v tak častém kontaktu jako slyšící, je tedy pro ně obtížnější. Nepochopí ironii.

Ujistěte se, že vám rozumí

Poproste neslyšícího partnera, aby vám sdělil, co vyrozuměl. Neptejte se: „Rozuměl jste mi?" Ptejte se: „Co jste mi rozuměl?"

Pokud se komunikace nedaří, nebo potřebujete získat přesný údaj, nebojte se použít papír a tužku. I v písemné komunikaci však volte jednoduchý jazyk a pamatujte na zpětnou vazbu.

Mluvte přímo na neslyšícího

Neslyšící bývají často zraňováni tím, že lidé nemluví s nimi, ale o nich. Proto se v komunikaci obracejte na neslyšícího, nikoli na jeho doprovod nebo tlumočníka, pokud je přítomen. Pokud se komunikace odehrává ve skupině, sdělte neslyšícímu alespoň téma hovoru, aby se necítil vyčleněn.

Přizpůsobte se

Komunikační preference každého neslyšícího mohou být různé, vycházejte proto z konkrétní situace a z potřeb daného člověka. Nepodléhejte svým předsudkům a očekáváním. Když něčemu nerozumíte, zeptejte se.

Chraňte osobní důstojnost neslyšícího

Při neúspěšné komunikaci vezměte v úvahu, že se jedná o důsledek postižení. Vyvarujte se netrpělivosti a neomezujte zbytečně komunikaci. Raději se snažte nalézt cesty, jak si porozumět lépe.

 

Jaké zkušenosti máte vy?

 

 

Komunikace s neslyšícími patří do témat
 • sarita katerina 13.05.2015 22:35:26

  dobrý den chtěla sem se zeptát mám ceru jsou ji 4 rokí a nedoslicha mi na 1 ucho.. proto že mám 2 segri neslišici .. moje mala 4 leta cera kouka na pohadki a rikala mi mami já ne slisim televizi a pritomje televize upulně na hlas tak nevim co mam dělat muze mi negde tu něgdo pomoct děkujii

 • John Smithe195 29.08.2014 04:42:24

  is elocon a steroid cream fegdegcgaaedfeaa

 • petra kandlerova 21.07.2011 14:58:50

  dobry den,je mi 30let a mam oboustrannou percepcni nedoslichavost ma ztrata sluchu je 96,8 jsem z toho hodne spatna .jeste na zakladni skole jsem nechtela nosit sluchadla protoze to jeste bez nich celkem slo a od te doby je to jen horsi.miluji hudbu a to strasne moc,nedokazu si bez ni zivot predstavit .moje pani doktorka uz mi rekla ze jednou prestanu slyset uplne a desim se toho,mam 2 male deti a nedokazu si predstavit ze na me potom budou muset brat takove ohledy.opravdu by nesla nejaka operace?myslite ze by se to dalo jeste nejak zachranit?dekuji

 • Hezký Mirka 29.11.2009 04:55:32

  dobrý článek i samotné téma

 • Neslyšící Lída 20.01.2009 14:42:23

  Moje sestra je neslyšící, ale umí výborně odezírat ze rtů.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Poruchy sluchu patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Poruchy sluchu

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku